Tähelepanu kutsikaostjad! Siin teile mõned näpunäited kutsika valimisel

Kuna viimasel ajal on dobermannide populaarsus hakanud jälle tasapisi kasvama, siis siin väike spikker kutsikahuvilistele, millele kutsikat otsides tähelepanu pöörata 😊
Lühidalt nõuded, mis peaks pesakonna vanematel enne paaritust täidetud olema
Üldnõuded: Aretuses võib kasutada tõustandardis toodud iseloomu ja välimikunõuetele vastavat koera.Aretuses ei või kasutada argu ega agressiivseid koeri.
Koolitusalad : BH ehk ühiskonnakõlbulikkuse test ja lisaks vähemalt üks alltoodud edukalt läbitud töökatse :KK2, IPO-V0, IPO-ztp, IPO1, PJK1, B-katse (Upr1), BC-katse (Apr1), ZTP.
Tervis:
* Puusaliigese düsplaasia uuring. Lubatud HD tulemused -A,B,C. C- tulemusega koera võib paaritada ainult A-tulemusega koeraga;
* Südame ultraheliuuring ja lühike EKG või Holter. Südameuuringu tulemus- 0 , uuring peab olema tehtud enne paaritust : emasel mitte rohkem kui 6 kuud ja isasel mitte rohkem kui 1 aasta.
* Silmauuringud: PHTVL/PHPV 0 või 1 – uuring sooritatud EKLi usaldusarsti või ECVO sertifitseeritud arsti juures.Näitusehinne: Isasel „suurepärane“, emasel vähemalt „väga hea“.Kui koeral on ZTP tulemus „sooritatud“, siis sel puhul pole teisi tulemusi eraldi vaja sooritada v.a. südameuuring ja silmauuring, sest kõik teised asjad nagu HD, BH, näitusehinne, kuuluvad juba ZTP sisse .
Soovituslikud terviseuuringud Lisaks soovitab EDÜ teostada kõigil aretuses kasutatavatel koertel uuringud järgmiste levinud pärilike haiguste suhtes:Dobermannide maksahaigus ehk CAH (krooniline aktiivne hepatiit)Pärilik veritsustõbi ehk Von Willebrandi tõbi (VWD) .

Kindlasti peaks kutsikas kasvatjalt saama kaasa FCI tõutunnistuse ning vet. passi, loovutusajaks peaks olema tehtud esmane kutsikavaktsiin ja paigaldatud kiip.Soovituslik on sõlmida kasvatajaga loovutusleping, kus on kirjas poolte õigused ja kohustused – näiteks millal ja mis ulatuses on kutsikaomanikul õigus nõuda kasvatjalt kompensatsiooni hiljem ilmnevate tervisevigade korral, milles ja kui palju kasvataja kutsikaomanikku kasvatuses aitab, mida ootab kasvataja kutsikaomanikult – näitused, dressuuritulemused jms. Lepingu olemasolu vähendab hilisemaid arusaamatusi ootustes teineteisele.Soovitame ka võimalusel minna ise kutsikale kasvataja juurde järgi – saate tutvuda kohapeal nii kasvataja kui ka vähemalt oma tulevase koera emaga ning näete tema iseloomu ning käitumismustreid, väldite ka võimalikke psühhotraumasid , mis cargo-teenuse kasutamisel tekkida võivad, välistate pettuse, et saadetakse hoopis teine kutsikas kui pildi järgi välja valisite…Ja ALATI võite küsimuste ning probleemide korral võtta ühendust Eesti Dobermanniühinguga – dobermanniyhing@gmail.com või FB kaudu 😊
http://dobermann.ee/uhing-2/dokumendid/